
oceněné návrhy krajinářsko-architektonické soutěže o návrh Odpočinková zóna Cidlina
návrh č.5 / autoři - Ing. arch. Klára Novotná, Ing. arch. Jiří Neuvirt, Ing. arch. Tereza Mirská, Ing. arch. Karel Novotný
Hodnocení Poroty:
Návrh je založen na křehké rovnováze mezi architekturou a přírodou. Do parku-krajiny jsou umístěny pavilóny s různými funkcemi. Tyto pavilóny jsou pak propojeny páteřní komunikací (promenádou), která jako červená stuha prochází celým pozemkem. Porota na návrhu oceňuje jeho kultivovanost v návrhu jednotlivých pavilónů a jejich citlivé umístění do řešeného místa.
Doporučení poroty: Drobná hřiště a grilovací místa v přímém kontaktu s obytnými domy považujeme za problematická a doporučujeme zvážit jejich přemístění v návrhu.
návrh č.7 / autor - Rehwaldt Landscape Architects
Hodnocení Poroty:
Porota ocenila silnou koncepci návrhu, vytvoření logických propojení komunikací, provázanost parku s vodním tokem. Vhodně je řešeno umístění kavárny a přidružených herních ploch. Vodní tok je zpřístupňován vhodně řešenou formou. Návrh je řešen s možností etapizace a postupné realizace parku. Porotu zaujalo řešení odvodu srážkových vod, avšak vlastní realizace by mohla být problematická.
návrh č.1 / autor - HaskoningDHV Czech Republic spol. s r.o.
Hodnocení Poroty:
Porota oceňuje jednoduché velkorysé řešení celého prostoru pomocí hlavní páteřní cesty s jasnými příčnými napojeními na okolní zástavbu. Tato příčná napojení rytmizují celé řešení parku, aniž by tím tvořilo optické bariéry v severojižním směru. Otevřenost prostoru jako stávající hodnota je zachována i díky rozmístění multifunkčních hracích ploch hřiště v rámci travnatých ploch. Slabou stránkou byla shledána chybějící různorodost prostor při procházení parku po hlavní páteřní cestě, a hlavně chybějící nabídka zastínění.
Návaznost na funkce a prostory v stávající zástavbě je jenom částečně vydefinována. Jasná koncepce páteřní cesty souvislých ploch luk a bloku hájků nabízí flexibilitu dotvoření jednotlivých prostor. Koncept umožňuje funkční spojení v rámci pouze hlavního řešeného území. Množství mostů a navrhované změny po celé délce toku Cidliny skrz řešené území jsou příliš komplexní a finančně překračují reálné možnosti města či Povodí.
Návrh postrádá možnost technického zázemí či vybavení v rámci hlavního řešeného území a majetkových možností města.
Z pohledu nákladů na investice a provoz je navrhovaná etapizace v první fázi při úpravě toku Cidliny nad rámec finančních i legislativních možností zadavatele a nemůže být tedy prioritou v případné realizaci. V práce s vegetací se velkorysost koncepce neodráží v detailnějším měřítku. Oceňuje se snadná a méně náročná péče o velké travnaté plochy.